Kakva su iskustva čitalaca priručnika, možete pročitati u nastavku teksta.
„Kada sam ugledala priručnik, pomislila sam da postavljanje granica nije baš "moja tema". Kroz glavu mi je prošlo da sam sa svojih četrdeset godina do sada osvestila gde su moje granice i naučila da ih branim. Razumevajući postepeno temu, najpre od same definicije problema, pa preko iznenađujućeg rezultata testa iz priručnika i davanja odgovora otvorenog tipa, sve do alata za prevazilaženje manjka postavljanja granica, shvatila sam da je ovo samo jedna od mnogobrojnih tema o kojoj bih trebala porazgovarati sa psihoterapeutom. Sam priručnik je veoma koristan i isceljujući, napisan je jasno, nežno, ohrabrujuće; pogađa srž problema i daje optimistične smernice kako se nositi sa istim, i kako ga, kada za to dodje vreme, u celosti prevazići. Jer, citiraću autorku: "svaka granica koju postaviš je korak ka boljoj verziji sebe".“
„Na oko izuzetno prijatan priručnik, za dušu, pomalo neprijatan (teško je priznati sebi da ne umeš dovoljno često da kažeš „ne“). Da izuzmemo lično, jasan, koncizan, primenjiv. Sjajno draga Natali, uradila si odličan posao.“
„Postaviti granice bez griže savesti je vodič za samospoznaju sa praktičnim primerima u kojima se lako možemo prepoznati. Čak i da postoje oblasti u kojima smo vrlo dobri u postavljanju granica, sigurno imamo neko polje koje škripi i na kom je potrebno da radimo. Postaviti granicu puno je više od pukog "Ne" i baš zbog toga je griža savesti ključni faktor sa kojim nas autorka još u naslovu upoznaje. Kroz Dnevnik granica zaista možemo doći do otkrića na kojim poljima naše ličnosti možemo raditi.“
„Mnogi od nas imaju nejasne granice koje variraju u odnosu na situaciju u kojoj se nalazimo i osobu sa kojom komuniciramo. Ovaj priručnik nam upravo pomaže u tome da shvatimo šta su granice, koje sve granice postoje, kako da kažemo „ne“ kao odgovor i kako da razumemo svoje potrebe i otvoreno razgovaramo o njima. Uči nas kako da poštujemo tuđa mišljenja i stavove a istovremeno cenimo svoja. U priručniku bih posebno izdvojila deo „Dnevnik granica“ koji nas uči da prepoznamo svoj napredak i koji jača našu odlučnost u postavljanju granica. Priručnik je za svaku preporuku.“
„Sviđa mi se, jasno i koncizno. Lepo si objasnila, razložila i na kraju dala rešenje. Super.“
„Čekao je ovaj testimonijal nekoliko dana da se naspavam i ugasim požare koje sam napravila zbog svog burnouta. U želji da udovoljim svim očekivanjima od sebe same, prohtevima porodice i prijatelja počela sam da uviđam kako se mnogi žale na moje burne reakcije. Burne reakcije su bile jedino čime sam bar donekle uspevala da održim koliko-toliko granice, ne uviđajući pri tom da me iste još više iscrpljuju. Ovaj priručnik je poziv za prepoznavanje, za podvlačenje i vraćanje, podsetnik da ne možemo sve, kao i da u svemu što nam se dešava nismo sami. Znate ono kad pomislite: Sada mi zaista treba stručna pomoć i razumevanje. E pa ovde je, pred vama. Moji najdublji radoholičarski delovi uplašeno su vrištali kada sam počela da spavam po osam sati i da se duže kupam dok me čekao: ispit, kuvanje, posao, prijatelji i porodica. Srećom sam shvatila da je priručnik napisala osoba koja je naučila strani jezik do visokog nivoa radeći u Hitnoj pomoći – dakle, može i iz lakoće.“
„Kao stjuardesa ali kao i neko ko nema mnogo znanja o temi priručnika pre čitanja i upoznavanja sa njim, mislim da obuhvata sve komponente koje su bitne za prepoznavanje i prevenciju pomenutog sindroma sagorevanja iliti burnout-a.
Ono što je najbitnije a možda i najšokantnije je to što niko ne može da bude imun na sindrom sagorevanja. A takođe i to što za sve faze u kojima se možete nalaziti postoji rešenje. Najbitnije je da pri pročitanom priručniku možete znati ili se možete naći u nekoj od pomenutih fazai potražiti stručnu pomoć u vezi toga.
Jednostavnost priručnika mi je još jedna od pozitivnih stvari jer je razumljiva svakome, bez da se u tu materiju razume a opet može sebe da prepozna i da vidi u kom smerutreba da deluje.
Najbolja osoba koja može da pomogne pri bilo kojoj terapiji je osoba koja to već prošla. Zato mislim da ako ste se našli na jednoj od ovih stranica, u jednom od ovih odgovora a ne znate šta dalje, da treba da kontaktirate doktorku koja će vam pomoći na pravi način da se vratite na ispravan put koji zaslužujete. Srećno!“
„Priručnik je apsolutno ispunio moja očekivanja. Mogli smo da se upoznamo sa sindromom sagorevanja, kao i kako se izboriti sa istim. Nemam iskustva sa tim, ali ne sumnjam uopšte u njen trud i rad.“
„Priručnik mi je pomogao da detaljnije spoznam karakteristike „sagorevanja“ u koje do sad nisam imala uvid. Razumljiv i prilagođen opštoj populaciji, veoma koncizno i detaljno, ali bez nepotrebnih činjenica, daje sveobuhvatan pristup problemu, i što je još važnije, adekvatnom rešenju istog. Najviše mi je koristilo rešenje problema pojašnjeno kroz faze. Realistično i primenljivo, bez davanja lažne nade i neopravdanih očekivanja da se sve može rešiti odmah bez angažovanja osobe koja ima problem, okoline, a u pojedinim fazama i stručnih lica. Autor je osoba veoma posvećena poslu.“
„Priručnik je formulisan tako da stvarno svako ko je iole pogođen sagorevanjem može sebe pronaći, u bilo kojoj fazi da se nalazi. Super mi je to što je za svaku fazu opisano kako sam sebi donekle možeš pomoći, ili doprineti tome da koliko toliko kreneš iz tunela prema svetlu.“
„Sviđa mi se što je napisano tako da svi mogu da razumeju sadržaj priručnika. Lepo objašnjena tema i sam prikaz priručnika. Faze sagorevanja olakšavaju da uvidimo naše trenutno stanje, samim tim da pomognemo sebi a i ljudima u našoj okolini. Sve pohvale za dr Đurić i uložen trud u priručnik. Odrađen je kao da ga je pisao Mihail Litvak."
„Priručnik je u potpunosti ispunio moja očekivanja. Iz priručnika mi je iskreno sve koristilo, a najviše saveti kako da pomognem sebi. Dr Natalija je kao mentor po mom mišljenju jedna od boljih.“
HTML Creator